Çocuğumu Ne Zaman Diş Hekimine Götürmeliyim?

Çocuğumu Ne Zaman Diş Hekimine Götürmeliyim?

Ağız ve diş sağlığı, vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir beden de yine ağızdan başlıyor. Bu yüzden erken yaşlardan itibaren çocukların ağız ve diş bakımına önem verilmesi gerekiyor.

Ağız ve diş sağlığı, vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir beden de yine ağızdan başlıyor. Bu yüzden erken yaşlardan itibaren çocukların ağız ve diş bakımına önem verilmesi gerekiyor.

Değişen beslenme alışkanlıkları, şekerli gıdaların çokça tüketilmesi, bebeklikte biberonla verilen mamalar, ek gıda döneminde bal ve pekmezin çokça tüketilmesi çocukluk dönemi çürüklerine sebep oluyor. Çocuklarımızın erken dönemde diş çürüklerine maruz kalmaması için; dişler sürdükten sonra anneler çok dikkatli olmalı, çocuğun dişleri düzenli şekilde fırçalamalı ve aşırı şekerli gıdalarla çocuğun beslenmemesine özen göstermeli.

Çocuklarda ‘ilk muayene’ ne zaman olmalı?

Çocuklarımızın diş hekimine alışmaları, varsa diş problemlerinin erken tespiti ve önlenmesi açısından ‘ilk muayene’ ihmal edilmemeli. 2-3 yaşındaki bir çocuk, hiçbir problemi olmasa da diş kontrolüne götürülmeli. Bu sayede çocukta doktor korkusu oluşmaz. Koruyucu/önleyici tedavilerle diş çürüklerinin önüne geçilir. Varsa minik çürükler küçük dolgularla kolaylıkla tedavi edilebilir. Böylece ağrısız, çürüksüz bir süt dişlenme dönemi geçirilebilir. Fark edilen herhangi bir çürükte, düşme yada başka bir sebeple dişlerde travma meydana geldiğinde de vakit kaybetmeden bir diş hekimine yada pedodonti uzmanına (çocuk diş hekimi uzmanı) başvurulmalıdır.

Süt dişlerinin bakımı/sağlığı neden önemli?

‘Süt dişi nasıl olsa düşecek’ algısı çok yanlıştır. Süt dişlerinin alttaki daimi dişlerin yerini korumak, çenelerin büyümesine rehberlik etmek gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Doğal düşme zamanına kadar sorunsuz şekilde ağızda kalmaları ortodontik problemlerin meydana gelmesini önlemede çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca çürüyen, enfekte olan süt dişlerindeki mikroplar; çocuğumuzun yaşadığı ağrı ve buna bağlı beslenme bozuklarının yanı sıra; kalp kapağı ve zarına yerleşerek kalp enfeksiyonlarına, eklemlere yerleşerek ateşli romatizmalara neden olabilir.

Süt dişlerinin bakımı nasıl yapılmalı?

Süt dişlerinin fırçalanması oldukça önemlidir. Çocuklarımıza erken dönemde kazandıracağımız fırçalama alışkanlığı hayat boyu devam edecektir. Bizlerle birlikte her gece yatmadan mutlaka çocuklarımız da dişlerini fırçalamalıdır. Birlikte fırçalamak onların diş bakımı için motivasyonlarını da arttıracaktır. Etkin bir şekilde fırçalama için, parmak kaslarının geliştiği 6 yaşla birlikte mümkün olmaktadır. Bu yaşa kadar biz de fırçalamaya katkı sağlamalıyız. Bebekler de parmaklara takılan uygun fırçalar yada en basiti temiz bir tülbentle dişler silinerek plak uzaklaştırılmalıdır.

Çocuklarımıza ve ebeveynlerimize sağlıklı dişler dileriz…

Turkish English العربية
×