Gülümseme Ve Dişler

Gülümseme Ve Dişler

Madem gülümsememizde, görünüşümüzde dişlerimiz bu kadar önemli, onları nasıl daha estetik yada daha beğenilen hale getirebiliriz?

Merhaba; estetik ve güzellik insanlık var olduğundan bu yana uğruna acılı acısız türlü girişimlerin yapıldığı sofistike bir durum. Dişler de güzel bir gülüşün en önemli bileşenleri arasında. İlk karşılaşmada karşı tarafın en dikkat çeken yapısı ise dişleri. Dişlerin sıralanması, rengi, yapısı, formları gibi bir çok etken estetik dişlere sahip olmamızda etkili. Feminen yada maskülen bir gülümseme yine dişlere bağlı. Köşeli, iri formda dişler erkeksi bir gülüş; küçük boyutlu yuvarlak hatlara sahip dişler ise; kadınsı gülüşü ortaya çıkarıyor.

Madem gülümsememizde, görünüşümüzde dişlerimiz bu kadar önemli, onları nasıl daha estetik yada daha beğenilen hale getirebiliriz?

Bu alanda yapılan pek çok çalışma ve kötü deneyim sonrasında bulunan teknikler mevcut. Önemli olan size hangisinin uygun olduğu ve sizin ne istediğiniz. Hekiminizi seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ise şöyle özetleyebiliriz…

-Öncelikle tanışma ve ön muayene için kendinize bir hekim seçin.

-Seçtiğiniz hekime ne istediğinizi açık açık anlatarak isteklerinizi sıralayın.

-Gelişen teknoloji burada yardıma yetişiyor. Çekilen fotoğraflar analiz edilerek size tedavi sonrası dişlerinizin olası durumuyla alakalı bir bilgilendirme ve sonuç yada alınan bir ölçü üzerinde yapılacak mock-up çalışmasıyla geçici restorasyonlar ağzınıza yerleştirilerek dişlerinizin tedavi sonrası hali gösterilerek onayınız alınabilir. Ve öngörülebilir bu yöntemle sizin istekleriniz daha net belirlenerek tedaviniz şekillendirilebilir.

-Son aşamada aldığınız cevaplar doğrultusunda artık o hekimle tedaviye başlamaya ya da başlamamaya karar verebilirsiniz. Dişini kestirmek istemiyorsanız… Son zamanlarda toplumumuzun bilinç düzeyinin artmasıyla birlikte hastalarımız dişlerini kestirmek istemiyor. Bu durumda ortodonti uzmanları devreye giriyor. Dişler çene kavsine uygun şekilde sıralanarak olması gerektikleri yerlere alınıyor. Böylece kişi kendi dişleriyle güzel bir gülümsemeye sahip oluyor. Ortodontik tedaviye rağmen dişlerinizden memnun kalmamanız durumunda ise; küçük sihirli dokunuşlarla dişlerinizi istediğiniz forma getirebilir, bu sayede büyük kesimler yerine sadece dişinize beyaz dolguları adapte edilerek güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Ayrıca; gerekli durumlarda dişler kesilerek estetik kaplamalar ve laminalarla gülüş estetiği tedavisi uygulanabilir. Ancak bu tedaviler sırasında yapılan hazırlık işlemleri, dişlerinizde geri dönüşü olmayan değişiklikleri de beraberinde getirir.

Mutlu gülümsemeler…

Turkish English العربية
×