Ağız ve diş sağlığım için neler yapmalıyım?

Ağız ve diş sağlığım için neler yapmalıyım?

Görselliğin her geçen gün daha da önem kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Sağlığımız kadar dış görünüşümüz de gündelik hayatta ön planda. Yapılan araştırmalar dişlerin ve çevre dokuların ilk bakışta en çok dikkat uyandıran ve akılda kalan yapılar olduğunu gösteriyor. Güzel ve etkileyici bir gülümseme için de yine dişlerimizin sağlıklı olması gerekiyor.

Görselliğin her geçen gün daha da önem kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Sağlığımız kadar dış görünüşümüz de gündelik hayatta ön planda. Yapılan araştırmalar dişlerin ve çevre dokuların ilk bakışta en çok dikkat uyandıran ve akılda kalan yapılar olduğunu gösteriyor. Güzel ve etkileyici bir gülümseme için de yine dişlerimizin sağlıklı olması gerekiyor. Peki sağlıklı dişler ve diş etleri için ne yapmalıyız?

Bu soruya hepinizin bildiği klasik maddelerle cevap vermeyeceğiz. Çünkü artık herkes günde iki kez dişini fırçalaması, diş ipi ve ağız bakım suyu kullanması gerektiğini biliyor. Bizim sağlıklı dişler ve diş etleri için dikkat çekmek istediğimiz nokta; koruyucu/önleyici tedavilerin gelecekte meydana gelecek olası sorunları nasıl önlediği…

Neden koruyucu/önleyici tedavi? 

Avrupa ülkelerinde çocukluk çağlarından itibaren zorunlu tutulan periyodik diş hekimi muayeneleri sayesinde diş ve diş eti problemleri daha ortaya çıkmadan tespit ediliyor ya da başlangıç seviyesinde yapılan müdahalelerle sorunlar önlenebiliyor. Ülkemizde ise; kişiler dişi ağrımadan ya da diş etleri rahatsız edecek düzeyde kanamadan diş hekimine başvurmuyor. İlerlemiş rahatsızlıklarıyla diş hekimine gelen hastaların; büyük dolguları, kanal tedavileri, çekimleri veya ileri düzey diş eti tedavilerine ihtiyacı oluyor. Bu da yüksek maliyet ve harcanan uzun zaman/emek anlamına geliyor. Oysa ki; koruyucu/önleyici tedavi yöntemi devreye girdiğinde:

  • Modern diş hekimliğindeki birçok problem ortaya çıkmamış oluyor.
  • Yüksek tedavi maliyetleri ortadan kalkıyor.
  • Vakit ve emek tasarrufu sağlıyor.
  • Kişiler kendi doğal dişleriyle olabildiğince uzun ve sorunsuz yaşıyor.

Başlıca koruyucu/önleyici tedaviler nelerdir?

  • Takılıp çıkarılabilen aygıtlarla yada sabit tellerle yapılan ortodontik tedaviler
  • Dişlere yapılan sürmen rehberlikleri
  • Dişlerin olgunlaşmasını sağlayan flor uygulamaları
  • Hijyen eğitimleri

Ağız ve diş sağlığımız için yapmamız gerekenler:

Ağız diş sağlığımız için yapacağımız ilk ve belki de en önemli şey yılda en az iki kez diş hekimine gidip muayene olmaktır. Bu sayede çürükler daha başlangıç seviyesindeyken tedavi edilir, diş taşlarımız oluştuysa bunlar uzaklaştırılır ve ağız hijyenimizle ilgili yaptığımız yanlışlar var ise, hekiminizin yönlendirmeleriyle hatalı uygulamalar düzeltilebilir.

Günlük bakım için; fırça ve macun ağız sağlığımız için bize yardımcı olabilecek en iyi iki arkadaşımızdır. Diş temizliğinde esas olan ise; mekanik temizliktir. Çünkü; dişlerimizde kalan yemek artıkları ve bakterilerin birikmesi diş plağına sebep olur. Diş plağını uzaklaştırmak için de mekanik temizliğin hakkıyla yapılıyor olması oldukça önemlidir. Yalnız unutmamanız gerekir ki, fazla köpüren macunlar ağızda ferahlama ve yalancı bir temizlik hissine neden olur. Bu his sizi yanıltmasın… Kendi kullanımımıza uygun orta sertlikte bir fırça ve her fırçalamada bezelye tanesi büyüklüğünde macun kullanarak, günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız. Ancak sadece fırçalama özellikle çapraşıklığı bulunan, dişlerinin arasında sıkı kontaklar olan bireylerde ne yazık ki yeterli değil. Burada imdadımıza diş ipleri yetişiyor. Diş ipi kullanımı kontak noktalarının altında yani bizim gözle göremediğimiz alanlarda bulunan plağı uzaklaştırarak, ara yüzlerde meydana gelecek çürükleri önlüyor…

Hepinize sağlıklı dişler, mutlu gülüşler dileriz…

Turkish English العربية
×